یکی از مهم‌ترین عملیات‌ها در مقوله مدیریت دانش، عملیات دانش یابی می‌باشد. از جمله نقص‌های موجود در حیطه ی این مسئله، عدم توجه به تغییرات حین اجرای فرآیند‌های کسب‌وکار در سطح سیستم‌های عملیاتی می‌باشد. لذا این مقاله برای رفع این نقصان به ارائه پیشنهاداتی بر مبنای مفاهیم فرآیند کاوی و تکنولوژی عامل گرا، برای یک معماری نرم‌افزار سیستم مدیریت دانش اقدام می‌نماید. با به‌کارگیری عامل‌ها بر مبنای مفهوم فرآیندکاوی، دانشی پیرامون فرآیند‌های کسب‌وکار یک سازمان حاصل می‌شود که بواسطه هوشمندانه عمل کردن این عامل‌ها از دقت عمل بسیار بالاتری برخوردار است زیرا به صورت پویا وخودمختار اثر تغییرات پیرامون سازمانها و فرآیند‌های کسب‌وکارشان را حتی در حین اجرای فرآیندها لحاظ می‌کنند و از این طریق سازمان‌ها را در انجام مدیریت بهترفرآیند‌های کسب‌وکار یاری می‌نمایند.
سرمایه دانشی از جمله اجزای کلیدی سرمایه‌های فکری است که ارتباط تنگاتنگی با سرمایه‌های ساختاری و سرمایه رابط‌های دارد. انتقال سیستماتیک دارایی‌های دانشی با توجه به ویژگی‌های ساختار و خصیصه‌های حاکم بر ارتباط میان افراد مرتبط در یک تیم پروژه می‌تواند موجب بهبود عملکرد و تسریع انجام وظایف شود. هدف از این مقاله ارائه یک راهکار برای به جریان انداختن دانش افراد در یک تیم مجازی مدیریت پروژه است. بر این اساس پس از معرفی مفهوم جریان دانش و بررسی نقش سیستم‌های مدیریت جریان دانش در کاهش ریسک تیم‌های مجازی مدیریت پروژه، مدلی برای سیستم‌های مدیریت جریان دانش ارائه می‌شود.
امروزه پیشرفت‌های چشم گیری در فناوری‌های محاسباتی همچون محاسبات سیار، محاسبات فراگیر و محاسبات همه جا حاضر انجام شده است. همراه با این پیشرفت ها، نیاز‌های جدیدی نیز در رابطه با استفاده از سیستم‌های هوشمند در محیط‌های سیار همچون کسب‌وکار سیار و دولت سیار مطرح شده اند. لذا در این مقاله، یکی از مفاهیم نوین در حوزه سیستم‌های هوشمند به نام Mobile OLAP یا سیستم پردازش تحلیلی برخط سیار تشریح می‌شود. هدف از این مقاله معرفی و بررسی مفاهیم، معماری‌ها و چالش‌های مطرح در طراحی و پیاده-سازی سیستم‌های OLAP سیار است.
با توجه به رشد روزافزون استفاده از دانش و داده‌ها در بین افراد، جوامع و سازمان‌ها، دانش و ابزارهای آن روزبه‌روز در حال تبدیل شدن به یکی از نیاز‌های اساسی افراد و سازمانها بالاخص سازمان‌های دانشی مدرن می‌باشد. یکی از این دانش‌ها گرید و گریددانش است. به‌طور کلی گرید یک سیستمی‌به وجود می‌آورد که همه بتوانند توسط کامپیوتر شخصی خود از هر منبع موجود در دنیا در هر کجا که باشند استفاده کنند یعنی محدودیت مکانی نداشته باشند. گریددانش یک چارچوب نرم‌افزاری جهت فراهم کردن سرویسهایی برای طراحی و اجرای برنامه‌های داده کاوی توزیع شده در محیط گرید است. سازمان دانشی مدرن از جمله سازمان‌های الکترونیکی یکی از جدیدترین و کلیدی ترین دستاورد‌های عصر دیجیتال محسوب می‌شود و سازمان‌ها را یاری می‌دهد تا سازمانها از یک سو فعالیتها و روال‌های عملیاتی موجود خود را بهبود بخشند و از سوی دیگر پویایی خود را حفظ نمایند و علاوه بر آن با ایجاد بهینه‌سازی عملیاتی و ساختاری در نحوه عملکرد سازمانها تائیر مستقیمی‌بر زمان صرف شده، دقت، سهولت، هزینه و امنیت رعایت شده برای انجام کارها دارد و در مجموع موجب ارتقا بهره وری سازمانی می‌گردد. حال علی رغم مزایا و قابلیت‌های گرید دانش در این سازمان‌ها، چالش‌هایی نیز وجود دارد که تاثیر زیادی بر نحوه اجرای گرید دانش در آن‌ها بوجود آورده و این چالش‌ها افراد و سازمان را با مشکلات عدیده ای روبرو می‌سازند، در این مقاله بررسی چالش‌های گرید دانش در سازمان‌های دانشی مدرن ارائه می‌گردد.
وارسی مدل، ابزار کاربردی جهت اشکال‌زدایی خودکار سیستم‌های واکنشی پیچیده مانند کنترل کننده‌های جاسازی شده و پروتوکل‌های شبکه می‌باشد. در وارسی مدل، سطح بالایی از توصیفات سیستم با نیازمندی‌های درست منطقی مقایسه می‌شود تا ناسازگاری‌های آن کشف شود. تکنیک‌های سنتی (قدیمی) وارسی مدل جهت مدل سازی صریح زمان قابل پذیرش نمی‌باشند و برای استدلال سیستم‌های بلادرنگ مناسب نمی‌باشند بنابراین آتاماتای زماندار جهت توصیف رفتار سیتم‌های بلادرنگ معرفی شد از آنجایی که آتاماتای زماندار در زمره زبان‌های ویژوال جهت توصیف رفتار سیستم‌های بلادرنگ قرار دارد در این نوع زبان‌ها بعضی از قیود سیستم قابل توصیف نمی‌باشند برای توصیف این قیود مجبور به استفاده از زبان‌های متنی هستیم؛ما در این مقاله جهت توصیف قیودی که توسط آتاماتای زماندار قابل توصیف نیستند از حساب رخداد که در زمره زبان‌های متنی قرار دارد استفاده می‌کنیم و همچنین نحوی شبیه سازی آتاماتای زماندار به حساب رخداد را نشان می‌دهیم.
امروزه حضور فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌های مختلف سبب ایجاد تحولی اساسی در الگو‌های توسعه پایدار شده است. تا بدان حد که منجر به پیدایش دیدگاه توسعه پایدار مبتنی بر ICT و بالتبع آن مفهوم توسعه دانایی محور شده است. هسته اصلی در توسعه دانایی محور، مدیریت دانش می‌باشد. از سوی دیگر یکی از مفاهیم نوین و پررونق در حوزه ICT، مفهوم هوشمندی کسب‌وکار است. به علت قرابت زیاد مدیریت دانش و هوشمندی کسب‌وکار به یکدیگر، خصوصاً به لحاظ ابزاری، متأسفانه افراد زیادی این دو مفهوم را یا باهم اشتباه می‌گیرند و یا این دو را معادل هم می‌دانند. اما این درحالی است که این دو در عین اینکه باهم شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند، برهمدیگر تأثیرگذار هستند. لذا این مقاله با درنظرگرفتن این مسائل به تأثیرات هوشمندی کسب‌وکار بر مدیریت دانش و بالتبع بر توسعه دانایی محور سازمان‌ها می‌پردازد.
پیشرفت‏‌های گسترده فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه زمینه‌ها، باعث شده تا مدیران امروز با انبوهی از اطلاعات باارزش و غیرقابل چشم‌پوشی مواجه گردند که این اطلاعات باید به‌عنوان داده‌های تجاری سیستم‏‌های مدیریت سازمان پاک‌سازی شده و مورد پردازش قرار گیرند. این اطلاعات پردازش شده در نهایت تبدیل به «دانش» قابل اطمینانی می‏شوند که ایفاگر نقشی مؤثر در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های مدیران هستند، و از همین روست که از اواخر قرن بیستم به بعد، شاهد افزوده شدن عبارت «دانش‌محور» به بسیاری از مفاهیم مدیریتی از قبیل اقتصاد دانش‌محور، جامعه دانش‌محور، توسعه دانش‌محور و...هستیم و می‏توان گفت امروزه دیگر جایگاه و نقش مدیریت دانش و سیستم‏‌های اطلاعات مدیریت به‌خصوص سیستم‏‌های پشتیبان تصمیم، در موفقیت سازمان‌ها امری اثبات شده تلقی می‏گردد. در این میان یکی از مفاهیم اصلی و پررونق سیستم‏‌های مدیریتی در جهان امروز، مفهوم هوشمندی کسب‌وکار به‌عنوان یکی از کاربست پذیرترین سیستم‌های پشتیبان تصمیم می‏باشد که به علت قرابت زیاد مدیریت دانش و هوشمندی کسب‌وکار، خصوصاً به لحاظ ابزاری، متأسفانه افراد زیادی این دو مفهوم را یا باهم اشتباه می‌گیرند و یا این دو را معادل یکدیگر می‌دانند. این درحالی ست که این دو در عین اینکه باهم شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند، برهمدیگر تأثیرگذار نیز هستند. لذا این مقاله با درنظرگرفتن این مسائل به بررسی جایگاه مدیریت دانش در هوشمندی کسب‌وکار به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‏‌های سیستم‏‌های پشتیبان تصمیم می‌پردازد.
هوشمندی کسب‌وکار در حقیقت نوعی سیستم پشتیبان تصمیم می‌باشد که به‌طور سفارشی برای سازمان‌های مختلف توسعه داده می‌شود. یکی از مهم‌ترین تأثیرات به‌کارگیری مفهوم هوشمندی کسب‌وکار در سازمان‌ها، اصلاح و بهبود فرآیند‌های کسب‌وکار آن‌ها می‌باشد. از سوی دیگر، صنعت حمل‌ونقل یکی از صنایع استراتژیک و مهم برای رشد و توسعه اقتصادی هر کشور است. همچنین اصلاح و بهبود در فرآیند‌های تجاری در این سیستم، نقش بسزایی در بهبود کمیت و کیفیت محصولات (خدمات) عرضه شده دارد. زیرا از طریق کاهش هزینه حمل‌ونقل و بالتبع آن کاهش هزینه عرضه محصول تولیدی به بازارهای مصرف، می‌توان توان رقابتی و توسعه اقتصاد ملی را افزایش داد. بر اساس اهمیت استراتژیک این صنعت و قدرت تأثیرگذار هوشمندی کسب‌وکار بر سازمان‌ها، ما در این مقاله به بررسی کاربردها و تأثیرات هوشمندی کسب‌وکار در صنعت حمل‌ونقل و به‌طور خاص در محدودۀ پایش و مانیتورینگ وقایعی که در این سازمان‌ها رخ می‌دهند،خواهیم پرداخت.
(مطالعه موردی: سه سیستم مدیریت محتوای متن‌باز) از دیدگاه متن‌باز چالش‌ها و دغدغه‌های متعددی در فرآیند انتخاب پلت فرم مناسب برای پیاده‌سازی نرم‌افزارهای مدیریت دانش سازمان وجود دارد. بعضی از آن‌ها عبارتند از: (1) عدم وجود معیارهای مبتنی بر دیدگاه مدیریت دانش برای انتخاب سیستم متن‌باز مناسب، (2) عدم وجود یک مقایسه تطبیقی میان سیستم‌های متن‌باز مبتنی بر کارکرد‌های مدیریت دانش و (3) کم توجهی به اشتراکات فرآیندی سیستم مدیریت محتوا و سیستم...