در جامعه اطلاعاتی امروزین، بنگاه‌های اقتصادی به‌منظور رقابت و توسعه فعالیت‌های اقتصادی خود در فضای رقابتی و متغیر حاکم بر بازار جهانی، به دنبال امکانات، ابزارها و روش‌هایی بر مبنای فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند. مفهوم هوشمندی کسب‌وکار یکی از رایج ترین این‌گونه امکانات می‌باشد که به بنگاه‌های اقتصادی امکان جمع آوری، تبدیل، ایجاد، نگهداری، و انتقال داده‌های صحیح و تحلیل سریع آن‌ها در فرآیند تصمیم گیری را خواهد داد. لذا براساس اهمیت این مفهوم در جامعة اقتصادی، ما در این مقاله به شرح مفهوم هوشمندی کسب‌وکار از دو دیدگاه امور پردازشی داده‌ها و امور تصمیم گیری در بنگاه‌های اقتصادی به‌منظور توسعه فعالیت‌های اقتصادی خواهیم پرداخت.
یکی از سیستم‌های حساس به ایمنی که مورد استفاده ی بیماران دیابتی قرار می‌گیرد سیستم پمپ انسولین همراه یا CIIP است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم‌های حساس به ایمنی این است که ایمنی محیط خود را تضمین نمایند، زیرا رخ دادن خطا در این سیستم‌ها اثرات جبران ناپذیری دربر خواهد داشت؛بنابراین این سیستم‌ها باید به یک شیوه ی ایمن طراحی شوند. زیرا همواره هر نرم‌افزاری دارای یکسری نقص‌های بالقوه خواهد بود. لذا ما در این مقاله با بهره گیری از یک رویکرد ترکیبی، با استفاده ازیک روش رسمی‌بصری و یک روش رسمی‌متنی، راستی آزمای جدیدی برای سیستم CIIP طراحی می‌کنیم و از این طریق ویژگی ایمن بودن این سیستم را افزایش می‌دهیم. به همین منظور، برای توصیف رفتار طبیعی سیستم از یک رهیافت سه لای‌های استفاده خواهیم کرد. برای توصیف بهتر راستی آزمای سیستم نیز، خواسته‌های امنیتی را به سه دسته مجزا از هم تقسیم کرده و سپس آن‌ها را توصیف می‌کنیم.
دنیای مدرن را دنیای e یا دنیای کلیکی می‌نامند. به نظر می‌رسد این دنیا از دنیای e به دنیای v یا دنیای مجازی مهاجرت کند. در همین راستا امروزه شبکه‌های اجتماعی مجازی یکی از بسترهای کلیدی برای شکل گیری خدمات نوظهور در فضای سایبر محسوب می‌شوند. به علت استقبال چشمگیر مردم جهان از این رسانه‌های ارتباطی جدید به نظر می‌رسد این شبکه‌ها زیرساخت منطقی مناسبی برای شکل گیری پدیده‌های مجازی باشند. لذا این مقاله به دنبال بررسی فرصت‌های نوظهور در بستر شبکه‌های اجتماعی مجازی با تاکید بر کلان روندهای رایج در این شبکه‌ها می‌باشد.
در عصر دانایی محوری به اشتراک گذاری دانش از جمله مقوله‌های مهم در زمینه مدیریت دانشِ سازمان‌های مدرن محسوب می‌شود. یکی از چالش‌های مهم در مدیریت دانش و اشتراک گذاری دانش، تأمین دانش صحیح در زمان صحیح برای کارکنان دانشی و سرویس‌های دانشی در سازمان است؛که این نیاز منجر به پیدایش یک مسیر تحقیقاتی نوین در مدیریت دانش به نام لجستیک دانش شده است. هدف از این مقاله معرفی مفهوم لجستیک دانش، بررسی جنبه‌های مختلف آن، و نقش آن در فرآیند تصمیم گیری سازمان‌های مدرن می‌باشد. زیرا لجستیک دانش می‌تواند در کاهش اثرات منفی ناشی از عدم وجود دانش و یا به جریان نیافتن آن در سازمان‌ها و افزایش قابلیت استفاده مجدد دانش به‌طور مؤثر در مدیریت دانش سازمان مفید باشد و بدین طریق بهره وری سازمان را بهبود ببخشد.
یکی از روش‌های مطرح برای وارسی نرم‌افزارهای حساس به ایمنی، پایش رفتار آن‌ها در برابر سیاست‌ها و قیود ایمنی است. لذا در این مقاله از یک رویکرد پیشنهادی چهار گامی‌و فرمال برای طراحی و ساخت پایشگر یک سیستم حساس به ایمنی به نام سیستم پمپ انسولین همراه (CIIP) استفاده می‌گردد. هدف نهایی از این رویکرد، خودکارسازی فرآیند تزریق انسولین کافی و به موقع به بیماران دیابتی بصورت مطمئن تر و ایمن تر است. همچنین درضمن پیشنهاد این رویکرد سودمند، یک مدل بصری جدید از رفتار و عملکرد این سیستم نیز ارائه می‌شود. یکی از مزایای این رویکرد، استخراج رفتارهای ناامن سیستم از طریق این توصیف بصری می‌باشد.
یکی از مهم‌ترین عملیات‌ها در مقوله مدیریت دانش، عملیات دانش یابی می‌باشد. از جمله نقص‌های موجود در حیطه ی این مسئله، عدم توجه به تغییرات حین اجرای فرآیند‌های کسب‌وکار در سطح سیستم‌های عملیاتی می‌باشد. لذا این مقاله برای رفع این نقصان به ارائه پیشنهاداتی بر مبنای مفاهیم فرآیند کاوی و تکنولوژی عامل گرا، برای یک معماری نرم‌افزار سیستم مدیریت دانش اقدام می‌نماید. با به‌کارگیری عامل‌ها بر مبنای مفهوم فرآیندکاوی، دانشی پیرامون فرآیند‌های کسب‌وکار یک سازمان حاصل می‌شود که بواسطه هوشمندانه عمل کردن این عامل‌ها از دقت عمل بسیار بالاتری برخوردار است زیرا به صورت پویا وخودمختار اثر تغییرات پیرامون سازمانها و فرآیند‌های کسب‌وکارشان را حتی در حین اجرای فرآیندها لحاظ می‌کنند و از این طریق سازمان‌ها را در انجام مدیریت بهترفرآیند‌های کسب‌وکار یاری می‌نمایند.
سرمایه دانشی از جمله اجزای کلیدی سرمایه‌های فکری است که ارتباط تنگاتنگی با سرمایه‌های ساختاری و سرمایه رابط‌های دارد. انتقال سیستماتیک دارایی‌های دانشی با توجه به ویژگی‌های ساختار و خصیصه‌های حاکم بر ارتباط میان افراد مرتبط در یک تیم پروژه می‌تواند موجب بهبود عملکرد و تسریع انجام وظایف شود. هدف از این مقاله ارائه یک راهکار برای به جریان انداختن دانش افراد در یک تیم مجازی مدیریت پروژه است. بر این اساس پس از معرفی مفهوم جریان دانش و بررسی نقش سیستم‌های مدیریت جریان دانش در کاهش ریسک تیم‌های مجازی مدیریت پروژه، مدلی برای سیستم‌های مدیریت جریان دانش ارائه می‌شود.
امروزه پیشرفت‌های چشم گیری در فناوری‌های محاسباتی همچون محاسبات سیار، محاسبات فراگیر و محاسبات همه جا حاضر انجام شده است. همراه با این پیشرفت ها، نیاز‌های جدیدی نیز در رابطه با استفاده از سیستم‌های هوشمند در محیط‌های سیار همچون کسب‌وکار سیار و دولت سیار مطرح شده اند. لذا در این مقاله، یکی از مفاهیم نوین در حوزه سیستم‌های هوشمند به نام Mobile OLAP یا سیستم پردازش تحلیلی برخط سیار تشریح می‌شود. هدف از این مقاله معرفی و بررسی مفاهیم، معماری‌ها و چالش‌های مطرح در طراحی و پیاده-سازی سیستم‌های OLAP سیار است.
با توجه به رشد روزافزون استفاده از دانش و داده‌ها در بین افراد، جوامع و سازمان‌ها، دانش و ابزارهای آن روزبه‌روز در حال تبدیل شدن به یکی از نیاز‌های اساسی افراد و سازمانها بالاخص سازمان‌های دانشی مدرن می‌باشد. یکی از این دانش‌ها گرید و گریددانش است. به‌طور کلی گرید یک سیستمی‌به وجود می‌آورد که همه بتوانند توسط کامپیوتر شخصی خود از هر منبع موجود در دنیا در هر کجا که باشند استفاده کنند یعنی محدودیت مکانی نداشته باشند. گریددانش یک چارچوب نرم‌افزاری جهت فراهم کردن سرویسهایی برای طراحی و اجرای برنامه‌های داده کاوی توزیع شده در محیط گرید است. سازمان دانشی مدرن از جمله سازمان‌های الکترونیکی یکی از جدیدترین و کلیدی ترین دستاورد‌های عصر دیجیتال محسوب می‌شود و سازمان‌ها را یاری می‌دهد تا سازمانها از یک سو فعالیتها و روال‌های عملیاتی موجود خود را بهبود بخشند و از سوی دیگر پویایی خود را حفظ نمایند و علاوه بر آن با ایجاد بهینه‌سازی عملیاتی و ساختاری در نحوه عملکرد سازمانها تائیر مستقیمی‌بر زمان صرف شده، دقت، سهولت، هزینه و امنیت رعایت شده برای انجام کارها دارد و در مجموع موجب ارتقا بهره وری سازمانی می‌گردد. حال علی رغم مزایا و قابلیت‌های گرید دانش در این سازمان‌ها، چالش‌هایی نیز وجود دارد که تاثیر زیادی بر نحوه اجرای گرید دانش در آن‌ها بوجود آورده و این چالش‌ها افراد و سازمان را با مشکلات عدیده ای روبرو می‌سازند، در این مقاله بررسی چالش‌های گرید دانش در سازمان‌های دانشی مدرن ارائه می‌گردد.